signature
PŘIDEJTE SE

Jiří Mánek
kandidát ODS do Senátu Parlamentu ČR
volební obvod č. 12 Strakonicko, Písecko a Prachaticko
senátní volby 10. a 11. října 2014

Podporují mě

Blanka Milfaitová, královna světové marmelády, Srní a Pohoří na Šumavě

Šumava je místem, kde podnikám, mám zde Slunečnou kavárnu na Srní a také pobočku nejúspěšnější světové manufaktury na marmelády. Prožila jsem zde významnou část mého života a především, Šumava má nenahraditelné místo v mém srdci. Miluji Šumavu. 

 Nejsme krajem ideálním, mnohé zde funguje napůl, něco vůbec a ti, kteří dostávají správu věcí veřejných do svých rukou, především pak vedení některých obcí a část Správy NPŠ, nepracují k užitku přírody, návštěvníků a již vůbec ne nás, místních, kteří tvoříme nedílnou součást kulturní krajiny Šumava. Jsem ráda, že vznikl Národní park Šumava a vždy jsem věřila, že časem - a toho bohužel uběhlo již přesmíru - se stane plnohodnotným partnerem nás, zde žijících, partnerem rovnocenným a respektovaným. Před několika lety se moje očekávání, a věřím, že i většiny sousedů blízkých či vzdálených, začalo konečně naplňovat. A já mohla vyjádřit plnou podporu rodáku z Horské Kvildy, který měl všech pět pohromadě. Když poté Jiří Mánek přišel s projektem Partner Národního parku Šumava, neváhala jsem a tuto čestnou roli přijala. Ano, čestnou, byla jsem hrdá na ten titul, aniž by mi cokoli ekonomického přinášel, ale právě a jen proto, že jeho držením mohu vyjádřit můj vztah jak k parku, tak jeho řediteli. Dnes již bohužel bývalému.
 
Zpráva o bezprecedentním jeho odvolání, které považuji za politický krok motivovaný nenávistí těch, kteří by si ze Šumavy přáli kůrovcem sežranou pustinu bez… lidí, bez života, mě zastihla na cestách daleko od domova. Zastihla a šokovala. Nemohla jsme jinak, a Jiřímu Mánkovi obratem zavolala a vyjádřila moji hlubokou lítost a podporu. V té setrvávám dodnes. 
 
 Jirka Mánek měl na postup ředitele NPŠ respektované výsledky a historicky nejvyšší podporu ze strany obcí a obyvatel Šumavy. Byla bych nesmírně ráda, kdyby se na tento post vrátil.
 
Po zveřejnění Jirkové kandidatury do Senátu jsem přivítala možnost opět veřejně a nahlas sdělit všem z našeho kraje, všem, kteří budou na podzim nového senátora vybírat, že Jirka Mánek je pro nejkrásnější kraj naší země tou nejlepší volbou. Bude dobrým senátorem, jako byl dobrým ředitelem Národního parku Šumava. Já, Blanka Milfaitová, mu hlas dám!  

 

Emil Kintzl

Emil Kintzl, šumavská legenda a největší znalec její historie, bývalého učitele z Hartmanic komunisté poslali do kotelny, zakladatel šumavské Horské služby, pořád aktivní sportovec. Kašperské Hory 

Já znám Jiřího jako dobrého a moudrého člověka, ale i jako sportovce. Za krátkou dobu ředitelování Národnímu parku Šumava vykonal mnoho užitečného, o čemž se už všeobecně ví, a proto je zbytečné vše dokola opakovat. Žádný jiný ředitel toho pro Šumavu tolik neudělal. Jeho bleskurychlé odvolání z této funkce bylo politickou zlovůlí a způsobilo u většiny obyvatel a návštěvníků Šumavy velké roztrpčení a vztek. On Šumavu zná, protože zde žije, na rozdíl od jiných, kteří se za Šumaváky vydávají. Ví co je pro Šumavu dobré a za ni chce i nadále bojovat. A to je pro pro nás Šumaváky ta nejlepší zpráva! Pomozte mu k tomu a dejte mu svůj hlas. Ať se stane i Vaší zásluhou dobrým senátorem Šumavy! Má na to a věřím že Šumaváky nezklame!
Přesto že mu fandím, ode mne bohužel hlas nemůže dostat, žiji kousek za hranicí jeho volebního obvodu. Ale doufám, že od Vás do urny jeho hlas padne, tak alespoň z Kašperek jemu i Vám držím všechny palce!

 

Jan Zahradník, dříve hejtman Jihočeského kraje, dnes poslanec, České Budějovice 

Jako hejtman Jihočeského kraje jsem se intenzivně zajímal o problematiku Národního parku Šumava a při té příležitosti jsem měl možnost sledovat práci Jiřího Mánka na různých pozicích ve Správě parku. Obdivoval jsem jeho vzdělání, odbornost, slušnost a čestnost, ale také schopnost jasně a srozumitelně formulovat své názory. Jeho prvořadou prioritou vždy byla ochrana šumavské přírody a respektování místa lidí v ní. Proto jsem přivítal, když jej odcházející ředitel Správy NPŠ Dr. Jan Stráský navrhl panu ministrovi ke jmenování svým nástupcem. Jiří Mánek se své úlohy zhostil na výbornou, podařilo se mu zastavit kůrovcovou kalamitu na Šumavě a zároveň si získat důvěru a respekt obyvatel Šumavy a představitelů šumavské obecní samosprávy. To, že jej pan ministr Brabec odvolal, mne velmi zarmoutilo a považuji to za velkou škodu pro Šumavu a její přírodu i obyvatele. Nedá se však nic dělat, život jde dál a před Jirkou Mánkem je další výzva – kandidatura do Senátu za ODS. Velmi si vážím toho, že kandidaturu přijal, přeji mu úspěch a vyslovuji mu svou plnou podporu.

 

Ing. Jana Hrazánková, starostka Borová Lada

Jiří Mánek, mě svým jednáním a postoji přesvědčil, že mu jde o správnou věc. On neslibuje, ale pracuje. Navíc používá zdravý selský rozum, který se z politiky vytrácí. Šumava má nyní obrovskou naději, že bude mít v senátu opravdové zastání, protože pro Jirku Mánka není Šumava jen nějakým volebním tématem jako pro ostatní. On na Šumavě vyrostl a je jedním z nás, kteří Šumavě rozumíme a žijeme s ní každý den. Jirka má pro tu funkci ty nejlepší předpoklady, které prokázal již jako ředitel Národního parku Šumava, kdy během jeho vedení Borová Lada jen vzkvétala. A nebyla to jen Borová Lada, ale i ostatní šumavské obce. Jen u nás vzniklo nové bezbariérové informační středisko, soví voliéry, turisté tu mohou pozorovat jeleny nebo pstruhy v novém rybníčku na rybí líhni. Jako senátor bude mít na Borová Lada (a určitě i na další obce) jistě víc času, než jako neprávem odvolaný ředitel Správy šumavského parku. Budeme se na to těšit!

 

Michal Jančařík, moderátor a milovník Šumavy, Plzeň

Šumava je podle mě natolik vzácná, rozsáhlá a významná, že si zaslouží pozornost politiků kontinuálně a ne jen před volbami. Proto bych v Senátu rád viděl muže, pro kterého je Šumava celoživotní téma. Jirka Mánek je rodák z Horské Kvildy, na Šumavě celý život žije a má ji pod kůží.  Šumava si zaslouží svůj hlas v senátu! 

 

 

 Mgr. Pavel Eybert, senátor a starosta Chýnova, Táborsko  

Pana Jiřího Mánka jsem poznal jako člověka, který je ochoten naslouchat svému okolí, jaké problémy lidi trápí, a na základě toho pak volit řešení vedoucí k jejich odstranění nebo alespoň zmírnění. Také si velice vážím práce, kterou odvedl při likvidaci kůrovcové pohromy v Národním parku Šumava, kde prokázal právě svoji schopnost nalézt kompromis mezi zúčastněnými stranami. Dáte-li svůj hlas panu Jiřímu Mánkovi, budete mít v Senátu člověka, který dobře zná hodnoty jižních Čech a umí se za ně postavit. Jeho volbou určitě neuděláte chybu.

 

Pavel Vokál, jeden z nejúspěšnějších farmářů v České republice, Strážný 

Jiří Mánek snad jako jediný ředitel Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava dokázal v regionu nastolit určitý stupen důvěry mezi ochranou a samosprávou. Tím dokázal vyřešit dlouholeté problémy a rozepře ku prospěchu všech. Konečně se někdo opravdu začal zabývat bezlesím a popelkou - zemědělstvím na Šumavě. Já ho vidím jako velice konsensuálního člověka, který se snaží pochopit všechny v širokých souvislostech. Je to chytrý chlap, který cílevědomě pracuje a své názory dokáže prosazovat. Byl by to skvělý senátor!

 

Roman Kreuziger st., bývalý vynikající cyklokrosař a cyklista, juniorský mistr světa. Dnes úspěšný podnikatel. Horská Kvilda 

Šumava je pro nás sportovce velká tělocvična. Abychom ji do budoucna mohli přenechat dalším generacím, je nutné se o ni dobře starat. Osobou Jiřího Mánka je dle mého názoru a zkušeností toto zajištěno. Jako ředitel Národního parku Šumava se postaral o zastavení kůrovcové kalamity, propagaci Šumavy a rozvoj života  a práce v šumavských obcích. Proto si přeji, aby se stal nejen šumavským senátorem, ale také a možná především senátorem jihočeského sportu.

 

prof. Ing. Václav Klaus, CSc. 

Potěšila mne zpráva, že Jiří Mánek, bývalý úspěšný a po intrikách nedávno odvolaný ředitel Správy NP a CHKO Šumava, kandiduje za šumavsko-strakonicko-písecký obvod do Senátu. Svým vysoce odborným a kvalifikovaným přístupem nejen pozvedl péči o Šumavu a ochranu její přírody, ale také vždy dával najevo, že mu není jedno, jak žijí lidé v Pošumaví a na Prácheňsku. Vždy dobře spolupracoval s místními starosty a jsem přesvědčen, že i ve svém senátním obvodě bude pečovat o to, aby se tu lidem dařilo dobře, aby nebyli otravováni byrokracií a aby se zdejším rozvojovým projektům dostalo zasloužené podpory. 

 

Václav Větvička, biolog, publicista a někdejší ředitel Botanické zahrady UK v Praze (1992-2007)

 Jak by bylo na světě a zvláště u nás krásně, kdyby se lidé politikou zabývali jako službou. A kdyby, když už se rozhodnou pro takovou cestu, znali prostředí za nějž kandidují do toho či onoho orgánu, a pro které či kterému se rozhodli sloužit. V případě šumavského regionu by se to mohlo zdařit, protože o tuto službu usiluje rodilý Šumavan, člověk, který již dlouhá léta Šumavě sloužil ve svém oboru. Měl jsem tu čest ho poznat osobně, vím, jak myslí, cítí a pracuje. Jsem přesvědčen, že jeho působení v senátu PČR bude pro tuto zemi prospěšné. 

 

 

Václav Vostradovský, starosta Kvildy 

Při posledních volbách dostal můj hlas člověk, který jako senátor našemu regionu vůbec nepomohl. Spíše ho poškodil! Zanedlouho máme nové volby a moje jednička na senátorský post je právě Jiří Mánek. Myslím, že volební obvod zná dokonale a zajímá se jak o historii, současnost, ale i budoucnost lidí v naší oblasti. Spolupráci s panem Mánkem jako starosta obce a regionální politik hodnotím velice kladně, naše jednání probíhala vždy na vysoké úrovni a z mého pohledu byla velice podnětná.

 

 

prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., vysokoškolský profesor, emeritní děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, předseda ČAZV  

Pana kolegu Mánka vnímám jako vynikajícího kolegu při vypracování klíčových dokumentů pro Národní park Šumava, jako ředitele parku, který dával prostor všem názorům a dovedl spojit péči o Národní park Šumava s ostatními aspekty práce ředitele. Pod jeho vedením dostala diskuze ke všech sporným otázkách opět smysl, jeví se mi jako nejen odborník-manažer, ale i jako člověk rozumějící přírodě, ochraně životního prostředí i lesnickým problémům. Rozuměl nejen své práci, ale poznal život i z jiných perspektiv, je tak určitě velice dobře připraven i na senátorskou funkci jako odborník, ale i jako zralá osobnost.

 

Vladimír Tůma, podnikatel a organizátor jednoho z největších gastrofestivalů v Čechách – Gastrofest. České Budějovice 

Jirku jsem prvně poznal jako člověka starající ho se o tělesně postižené. Tenkrát jsem rád na jeho žádost věnoval výstavní plochu svého veletrhu Gastrofest na propagaci pomoci takto postiženým lidem. Velkým potěšení bylo, když se Jirka stal ředitelem Národního parku Šumava, moc jsem mu fandil. Projděte si dnes Šumavu a uvidíte ten obrovský kus práce. Jirka Mánek je chlap s otevřeným srdcem, nesmírně pracovitý, moudrý, statečný, ale hlavně je to hodný člověk.

 

Ing. Jan Bauer, spisovatel, Vodňany

Jako novinář jsem byl u toho, když počátkem 90. let minulého století vznikal šumavský národní park. Jenže po prvotním nadšení přišlo rozčarování a neustálé střety o podobu Šumavy, těchto zelených plic střední Evropy. Po dlouhých letech teprve po příchodu Jiřího Mánka do funkce ředitele jsem získal pocit, že se věci začínají měnit k lepšímu a to jak ve prospěch samotné přírody, tak návštěvníků i stálých obyvatel Šumavy. O to více mne mrzelo, když pak kvůli politickým tlakům musel ředitelskou židli opustit. Vím, že je mužem s vizí a s vůlí a schopností dotahovat věci do konce. Proto ho podporuji ve volbách do Senátu.

 

Prof. RNDr. Ing. Jan Jeník, CSc., Dr.h.c, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty University Karlovy Praha

Patřím do komunity specialistů, kteří se celoživotně pohybovali na hranici přírodovědné teorie a praktické ochrany přírody a krajiny. V prostředí, které je mnohostranně ovlivněné lidskou přítomností, neplatí jen fyzikální a biologické zákony, ale také principy socio-kulturní, ekonomické a politické. Sám jsem aktivně do politiky nikdy nevstoupil, ale vím, že se civilizovaná společnost bez politiky neobejde. Proto si velmi si cením vzácných kolegů, přátel a bývalých studentů, kteří vzešli z přírodovědných oborů a po získání zkušeností v různých společenských profesích jsou ochotni se zapojovat do složité politiky. Jiří Mánek, kandidující do senátu ČR, je jeden z těch, které bych rád viděl pracovat a rozhodovat v politickém dění naší země. Jiří Mánek je kvalitně vzdělaný, všestranně zkušený a charakterní člověk, který se již osvědčil jako lesník, přírodovědec, koordinátor projektů, podnikatel, manažer i ředitel vrcholné ochranářské instituce. Nemůže-li Jiří Mánek z politických důvodů pokračovat jako ředitel Národního parku Šumava, měl by dostat příležitost pracovat v senátu a tak politicky ovlivňovat nejen ochranu přírody, ale i širší společenské dění v České republice.

Ing. Miroslav Kříha, ředitel Lesního Závodu Boubín, LČR

Žiji v Jižnich Čechách a na Šumave již 48 let. To je dost dlouho na to, abych poznal a pochopil řadu osobností, řadu vztahů a lidí, kteří  dokáží jen hovořit, ale i lidí, za kterými stojí výsledky jeho práce. V říjnu se mám rozhodovat o volbě senátora pro náš region. Senátor musí být osobnost. Respektovaná, ale hlavně schopná. Schopná propojovat, dělat syntézy, vyjednávat, pomáhat plánovat, pomáhat s dotacemi, pomáhat tu radou, tu zkušenostmi a hlavně jít příkladem. Příkladem svým životem, odvahou, charakterem a pracovitostí. Když si toto všechno spojím, vychází mi kandidát  na našeho Šumavského senátora Jiří Mánek. Jirku znám dobře a znám dobře hlavně celou jeho rodinu. Jeho otce, matku i jeho dva bratry. Všichni jsou to dobří lesáci a dobří lidé. Jirka Mánek je člověk, který je schopen pro náš kraj něco skutečně udělat a to plošně a v celé řadě odvětví. Dokázal to již mnohokrát před tím a hlavně na Šumavě, která není o moc menší než senátní obvod. 

 

Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., psychiatr a sexuolog

Pan Mgr. Jiří Mánek je pro mne příkladem vzdělaného a kultivovaného člověka, který dokázal svůj odborný i politický rozhled uplatnit ku prospěchu společnosti. Kdyby jej turbulentní politické změny neodstranily z funkce ředitele Šumavského národního parku, mohl v této těžce zkoušené oblasti nastat stabilní a klidný čas. Líbil se mi vždy jeho racionální přístup k problémům. Jako vzdělanec a vědec se nikdy nedal svést líbivými hesly ekologických fanatiků. Jejich emocím čelil klidně a racionálně. Jiří Mánek je typickým jihočeským patriotem. Jeho zvolení do Senátu ČR plně podporuji a myslím, že pro obyvatele Prachaticka, Strakonicka a Písecka to bude dobrá volba.

 

Miloš Bečvář, bývalý reprezentant ČSSR v běhu na lyžích, vítěz několika světových pohárů, sportovec, podnikatel, Strakonice

S Jirkou Mánkem se známe dlouhá léta a hlavně hodně intenzivně. Známe se jak z desítek možná stovek lyžařských závodů, závodů na kolech či v běhu. Ale i z různých kulturních akcí. Vím, že je sportovec, zarputilý, silný, vytrvalý s vůlí po vítězství, nikdy ale nezapommněl hrát fair play. Všechny tyto vlastnosti prokázal i při řízení Národního parku Šumava. Asi nejvíce jsem mu fandil pro to, co všechno udělal pro rozvoj Šumavy a šumavských obcí a hlavně lidi, kteří zde bydlí nebo se sem chystají přijet. Jirka Mánek byl člověk na svém místě, byl tím nejlepším ředitelem Šumavy. Jeho odvolání bylo jen zvůlí politické moci. Všechno zlé je pro něco dobré a proto teď chci, aby zastupoval Strakonice v senátu. Jsem přesvědčený, že tak jako pracoval pro Šumavu, bude pracovat i pro svůj senátní obvod. Navíc jako sportovec vychovává další děti ke sportu, když vede vlastní sportovní oddíl, pořádá veřejné i mezinárodní závody, tak by se jako senátor mohl stát prvním Senátorem jihočeského sportu.

 

Josef Janeček, Strakonice, úspěšný trenér vodního póla

Mým jednoznačným favoritem do senátních voleb bude Jiří Mánek. Mohl by být tím pravým senátorem pro jihočeský sport. On moc dobře ví, že čím dříve děti se sportem začnou tím lépe. Sám vede sportovní oddíl pro ty nejmenší. Sport je báječný způsob jak vést mladého člověka k disciplíně, morálce, zodpovědnosti. Dát mu ten nejlepší příklad do budoucna. Sport je pomůže připravit pro život, dá jim spoustu zážitků a přátel. U nás je podpora sportu na okraji zájmů. Chybí peníze. Děti trénují nekvalifikovaní nadšenci, kteří to dělají zadarmo. Sportoviště by mohly být využívány účelněji, spousta z nich je v katastrofálním stavu. Věřím, že tohle by Jiří Mánek mohl u nás změnit. Stejně jako se mu povedlo pozitivně propagovat Národní park Šumava, určitě by vylepšil i propagaci a podporu sportu na Strakonicku a Písecku.

 

MVDr. Miroslav Vondříčka, strakonická basketbalová legenda

Jirka Mánek je pravý Jihočech a navíc rozený Šumavák. Vztah k přírodě i nelehkou péči o ní má v sobě zakořeněný. Protože na Šumavě vyrostl. Navíc byl a je aktivním sportovcem a kdysi dokonce velmi úspěšným. On moc dobře ví, co je to tvrdá práce, soustavnost, odpovědnost a také cílevědomost. Bez těchto vlastností by nemohl být úspěšným sportovcem ani ředitelem Správy šumavského parku. A tím on byl! Navíc se sám stará o sport dětí v okolí svéo bydliště, když vede sportovní oddíl. Ke sportu vede i své vlastní děti, což je ta nejlepší příprava pro úspěšný život. Sport má svůj význačný podíl na kvalitní výchově dětí. I těch, které nemusí nebo dokonce nemíří na vrchol. Podpora sportování je u nás velmi skromná, na okraji zájmu. Proto by bylo pro naše děti dobré, ne-li nutné, aby sport měl i sport v senátu své zastánce, kteří by za naše sportování bojovali. A kdo jiný může být lepší zastánce, lepší senátor sportu, než člověk, který sportem od narození žije a ke sportu vede všechny ostatní?

MVDr. Miroslav Vondřička, strakonická basketbalová legenda. Strakonické košíkářky dovedl k nesčetným republikovým titulům, československé juniorky proměnil v mistryně Evropy, s ženskou reprezentací byl čtvrtý na Mistrovství světa a šestý na Olympiádě, u národního týmu působil celých třicet sezón! Sám aktivně hrál do dvaačtyřiceti let a ještě dnes, na prahu osmdesátky, trénuje děti

 

Jiří Horák, Vimperk, novinář 

Poprvé mohu volit do Senátu člověka, kterého znám a vím, že je rozhodný, pevného názoru, přitom milý, vlídný, vstřícný. Takový je Jiří Mánek. Chápe, co je řád, co se sluší v jednání i řeči, umí zachovat míru. Člověka, jenž má vizi a dokáže ji uskutečňovat, nikoli však pomocí ostrých loktů a podpásových úderů. O tom ostatně svědčí i to, že byl odvolán z funkce ředitele NP Šumava těmi, kteří se v tom vyznají. Jiří Mánek také chápal, že je „nutno zohlednit hospodářské, sociální a kulturní potřeby obyvatel a regionální a místní poměry“, což mu bylo zazlíváno zejména těmi, kteří na Šumavě nežijí. Přeji si, aby byl Jiří Mánek zvolen jihočeským a šumavským senátorem i kvůli tomu, že navzdory všem, kteří tvrdí, že třeba restaurace nepatří do náplně práce NPŠ, naplňoval všechna opatření, která má NP Šumava ze zřizovací listiny plnit. Poprvé mám možnost vybírat ve volbách kandidáta ze Šumavy, který dokázal, že má opravdu zájem o osudy jejího obyvatelstva, jejích obcí. Vím, že mu svůj hlas dám.

MUDr. Jaroslav Bočínský, Vodňany 

Jiřího Mánka znám od batolete a viděl jsem ho vyrůstat na hájovně na Horské Kvildě. Vždycky mě fascinovala jeho živá povaha. Už jako malý byl velmi pohyblivé a přírodní dítě. Provázel mě okolo hájovny a do lesa a ukazoval co ho zajímalo. Tato jeho akční povaha mu zůstala dodnes. Je to člověk s tahem na bránu a to také dokázal v řadě věcí a projektů, které v životě dělal. Nejvíce byly jeho výsledky vidět, když zastával v podstatě veřejnou funkci ředitele Správy Národního parku Šumava. Jeho výsledky jako ředitel jsou výmluvné samy o sobě, zanechal za sebou mnoho hodnotných věcí, které každý milovník Šumavy ocení. Bohužel se stal obětí politiky a byl z funkce odvolán. Ale nezatrpknul a je připraven sloužit dál. Takové lidi v politice potřebujeme. Ty, kteří mají odborné základy, za sebou reálně výsledky práce pro veřejnost a odvahu trpět v dnešní politické džungli. Jsem přesvědčen, že Jiří Mánek bude pro náš region nejlepším senátorem ze všech kandidujících. Pro jeho povahu, výsledky, výdrž a vytrvalost ho bude naše rodina podporovat i volit.

MUDr. Regina Pelíšková, zubní lékařka, Vodňany 

Šumava je mojí srdeční záležitostí, prožila jsem zde celé dětství a mládí, můj otec tam celý život pracoval na polesí a moje sestra zde žije doteď. Není mi lhostejná devastace Šumavy tzv. pseudoekologickými  aktivisty a jinými lobbistickými skupinami. Svůj nesouhlas proti nesmyslné blokádě aktivistů u Modravy v roce 2011 jsem dala najevo i protestní hladovkou.

S přístupem Jiřího Mánka ve funkci ředitele Národního parku Šumava, jsem nabyla dojmu, že se snad konečně vše obrátí ve prospěch přírody a zdejších obyvatel, kteří jsou  přesto, že s tím mnozí nesouhlasí/ nedílnou  součástí Šumavy. Jeho spolupráce se šumavskými starosty, byla pro mne určitou zárukou, že se snad v budoucnu dočkáme opět zelené Šumavy. Z těchto důvodů a vzhledem k jeho odborným a lidským kvalitám podporuji kandidaturu Jiřího Mánka do senátu. Je to pro náš region dobrá volba.

Ing. Jan Šiman, podnikatel v cestovním ruchu na Šumavě 

Podnikám na Šumavě v oblasti cestovního ruchu a zaměřuji se na hlavně na zahraniční klienty, kteří jezdí na Šumavu rybařit. Pana Jiřího Mánka jsem osobně poznal v době, kdy působil jako ředitele NPŠumava a z mého pohledu jej jako ředitele hodnotím velmi kladně a považuji za velikou chybu že byl odvolaný. Jiří Mánek je místní člověk znalý poměrů, přírodovědec - odborník na problematiku šumavských lesů, velmi schopný manažer, který dokázal v krátké době dostat NP Šumava z ekonomických problémů, park vedl tak aby se zde místním obyvatelům dobře žilo, místním podnikatelům dobře podnikalo, Šumava byla přitažlivá pro její návštěvníky a vše bylo v souladu s ochranou přírody a nezávislé lobbingu velkých firem. Dle mého názoru byl Jiří Mánek neuvážlivě odvolaný, ale nechalo se to čekat, jak je to u nás běžně a ke škodě věci to probíhá po volbách i v dalších důležitých institucích, kdy nový ministr mění koncepci svého předchůdce.

Myslím si, že Šumava potřebuje svého senátora zastupujícího zájmy místních obyvatel a dlouhodobou vizi rozumné ochrany šumavské přírody nezávislou na politických stranách. Pan Jiří Mánek je vhodný kandidát na tuto funkci z důvodů výše uvedených.

Mgr. Karel Hudeček, zakladatel sportovních tříd ve Vimperku a nestor šumavského lyžování

Jirku Mánka znám od jeho páté třídy základní školy, kdy se stal žákem sportovních tříd ve Vimperku. Měl jsem možnost sledovat jeho sportovní kariéru, a protože celý život žil a pracoval v okolí Vimperka a na Šumavě i jeho kariéru pracovní. Tu zatím završil tím, že byl ředitelem Národního parku Šumava. Mám možnost sledovat i to, jak vychovává své tři děti, které se všechny věnují sportu a to na výborné celorepublikové úrovni. Dobře vím, že skloubit výchovu dětí k vrcholovému sportu s budováním vlastní pracovní kariéry je mimořádně obtížné. Přesto Jirka Mánek je příkladem člověka, který to dokáže. Je to tím, že je dostatečně pracovitý i dostatečně ukázněný si zorganizovat pracovní i rodinný život. A jestli mám na podzim volit zástupce našeho kraje do senátu, tak se v podstatě nemám o čem rozmýšlet. Má volba je jasná. Volím Jiřího Mánka, protože on je zárukou toho, že se do Senátu dostane Šumavák, Jihočech, pracovitý člověk s duchem sportovce.  A takoví v Senátu strašně chybí.

Jaroslav Tůma, ředitel Měšťanského pivovadu DUDÁK, Strakonice

Poznal jsem Jiřího Mánka jako schopného manažera, který se umí velmi dobře postarat o svěřený státní majetek a jeho hodnotu zlepšit ve prospěch všech. V tomto případě ve prospěch všech turistů, kteří jezdí na Šumavu.  Je to člověk se zajímavou vizí a tu se snaží bezezbytku naplnit. Věděl, jak se postarat o Šumavu a ta pod jeho vedením vzkvétala. Navíc co slíbil, to vždy dodržel. K tomu je pracovitý, akční a vždy plný dobrých nápadů. Určitě z něj bude výborný senátor a zástupce Šumavy, Strakonicka a Písku v Praze!

 

MUDr. Václav Vlášek, primář gynekologicko porodnického oddělení Nemocnice Strakonice

Jirka Mánek je fajn chlap, který rozuměl svojí práci ředitele Národního parku Šumava z toho prostého důvodu, že rozuměl Šumavě. Díky svému odbornému vzdělání věděl jak pečovat o šumavskou přírodu a les a díky svojí vstřícné povaze rozuměl místním lidem. Sám jsem měl možnost se o tom přímo na Šumavě přesvědčit. Jeho odvolání bylo pro mě šokem, protože vím, že svou práci dělal správně. Jako senátor bude určitě stejně zodpovědně pečovat ještě o Strakonice a můj rodný Písek. Už se na to těším!

 

MUDr. Ivo Horný, primář oddělení interny Nemocnice Strakonice

Jiří Mánek je odborník na ochranu přírody jakých Šumava moc nemá. O svěřené území se staral pečlivě a s láskou rodilého Šumaváka. Jsem přesvědčen, že jeho odvolání z pozice ředitele Správy NP Šumava bylo chybou. Měl jsem možnost s Jiřím Mánkem poznávat Šumavu, a i během těch několika nádherných chvil jsem poznal, že je to člověk na svém místě. Měl zcela jasnou představu o fungování NP Šumava, o jeho rozvoji i o tom, jak zachovat nádhernou šumavskou přírodu pro další generace v dnešní složité době. Proto bych chtěl, aby zastupoval Strakonicko v Senátu, kam kandiduje v říjnových senátních volbách. Rád bych ho viděl jako našeho senátora, protože vím, že má na soužití lidí s přírodou podobný názor jako já, že k řešení života lidí v NP Šumava i v podstatě venkovském Strakonicku a Písecku přistupuje velmi odpovědně, a že neuhne. A to mi stačí k tomu, abych mu vyjádřil svoji podporu. 

 

MUDr. Radek Neumann, privátní gynekolog Vodňany a lékař gyn. por. oddělení nemocnice v Písku

Jirku Mánka znám na rozdíl od ostatních kandidátů na senátora více než 30 let. V době ještě před revolucí byl členem vrcholového střediska mládeže v běhu na lyžích na šumavském Zadově. Trénoval pod Standou Frühaufem, který později dovedl k olympijským medailím i moji sestru Kateřinu. Standa vždy dbal na to , aby z jeho svěřenců vyrostli nejen dobří sportovci, ale i lidé s vysokým morálním kreditem. Ten, kdo podstoupil tréninky Stanislava Frühaufa,  musel být cílevědomý člověk s pevnou vůlí. A takový Jirka Mánek je.

To by ale nestačilo. Několik let již pozorně sleduji odborný a karierní růst Jirky Mánka. Přes funkci náměstka ředitele NP Šumava až po funkci  jeho ředitele. Několikrát za rok se na Šumavě potkáme, vždy se zastavíme na pár slov. Jirka vyrostl na Šumavě, rozumí jí, místní lidé ho respektují, starostům místních obcí se s ním dobře spolupracovalo.

V posledních letech jsem se musel několikrát stydět za to, že jsem Čech. Způsob, jakým byl Jirka Mánek odvolán z funkce ředitele Národního parku Šumava, je jenom jedním z těch případů. Funkce, která je v civilizované Evropě funkcí výhradně odbornou, je v Čechách funkcí, kde se odrážejí nejrůznější politické vlivy a vlivy lobbistických skupin. Za 25 let od revoluce nebyly kompetentní orgány schopny určit směr rozvoje NP Šumava. Jirka byl pro mě tím, kdo by mohl toto napravit. Bohužel nedostal k tomu příležitost. Mnohem raději než v Senátu bych ho viděl v křesle ředitele Národního parku Šumava. Věřím ale, že může uspět i v tomto, pro něj ne zcela neznámém prostředí. Věřím, že do politiky může vnést trochu víc zdravého rozumu a slušnosti. I tak doufám, že se v budoucnu  opět  na Šumavu  vrátí.

 

Dušan Pilík, pedagog a strakonický dudák

Již delší čas pozoruji aktivity Jiřího Mánka. Nebylo možné si nevšimnout, kolik věcí stihl za velmi krátké období dokončit v Národním parku Šumava, když byl jeho ředitelem. Viděl jsem, jak se staral i o kulturní život na Šumavě a především o turistickou veřejnost. Sleduji i mnoho jiných jeho aktivit. Co všechno stihne dělat pro lidi kolem sebe, pro sportující děti v jeho oddíle Outdoor Kids Čkyně, pro jejich rodiče i ostatní sportovce v regionu. Věřím, že by jako senátor našel prostor přichystat stejně zajímavé akce i pro nás muzikanty. Je evidentní, že Jiří Mánek není člověk, který jen pasivně přihlíží. Je to muž činu, člověk, který svět okolo sebe vytváří sám a nečeká až ho někdo překvapí. I proto se chci přidat k těm, kteří mu fandí a podporují ho jako nejlepšího kandidáta do Senátu za naše Strakonicko, Písecko a Vimpersko. Náš senátní obvod potřebuje houževnatého, pracovitého a akčního senátora, který bude schopen pevně stát za námi obyvateli i za svými názory a myslím, že právě takový je Jiří Mánek.

 

PhDr. Jan Stráský, bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava, poslední federální předseda vlády Československa, pak český ministr dopravy (1993-1995) a zdravotnictví (1995-1998)

Jiřího Mánka jsem poznal  na Správě NP Šumava v době kdy byl z Parku poprvé „odejit“. Sledoval jsem jeho aktivity, když byl nucen se živit mimo Park a obdivoval jeho široký záběr odvahy a schopností.  Od té doby uplynulo víc než deset let. Nasbíral mnoho zkušeností, které se mu pro roli senátora nepochybně  budou hodit.  V roce 2011 jsme se sešli ve vedení Správy NP Šumava. Při pohledu na zničených 20 000 ha šumavského lesa nás  spojoval   jednoznačný cíl  s nejednoduchou cestou k jeho dosažení: zastavit kůrovcovou kalamitu na Šumavě, který se podařilo dosáhnout . Jsem přesvědčen, že NP Šumava v něm měl  v dané situaci nejlepšího ředitele, který měl znalosti  i smysl pro ochranu přírody a lásku k Šumavě, která  je pro řešení  současného  stavu  Šumavy nezbytná. Kyvadlo  mezi dvěma  odborně-politickými názory – vytvořit postupně z převážně hospodářských lesů  Národní park a  ponechat šumavskou přírodu v nadměrném rozsahu sobě samé – se opět převážilo na druhou stranu: Jiří Mánek byl podruhé „odejit“. V jeho rozhodnutí kandidovat do Senátu vidím prozření, že problém Šumavy vyžaduje celospolečenské politické rozhodnutí, na kterém se chce podílet. Má dostatek předpokladů zúčastnit se aktivně projednávání i dalších problémů, k nimž musí senát zaujímat své stanovisko a vidět je očima obyvatel tohoto šumavského senátního obvodu.   Přitom nemíním zastírat, že bych ho nejraději viděl co nejdřív „do třetice“ v čele Správy NP Šumava. 

 

 

Ing. Jiří Plíva, Brloh u Písku, majitel jedné z největších lesních a dřevozpracujících firem v Jihočeském kraji - 1.písecká lesní a dřevařská a.s.

 

Jiřího Mánka znám asi 9 let. Považuji ho za člověka, který uvažuje hlavou a preferuje rychlá, jednoduchá a účinná rozhodnutí, která přinášejí konkrétní a viditelná řešení.  Přitom vždy ale jedná s rozvahou. Je to rozhodně odborník a dobrý manažer se schopnostmi jednat s lidmi a umí nalézat velice zajímavá řešení. Je za ním vidět plno dobré práce. Práce, která přináší výsledky pro všechny. Velmi se mu divím, že po tom co zažíval v NP Šumava chce setrvat v politice a ve službách veřejnosti. Je to člověk, který může dělat prakticky cokoli a pokaždé mu to půjde dobře, protože se domnívám, že stále platí  „kam se síla napře, tam se svět pohne". To jenom proto, že není líný pracovat a obětovat svůj čas práci, kterou vykonává. Všichni lesáci co znám, by Jirku raději viděli na Šumavě a v lese, než někde v Senátu. Ale když mu nyní není umožněno pracovat pro Šumavu, budu rád, když bude jako senátor pracovat pro nás na Strakonicku a Písecku. Budu tak mít jistotou, že v Praze nás bude zastupovat člověk se selským rozumem, který bude říkat nahlas, co nás trápí  a udělá spoustu dobrých věcí pro náš krásný kraj.

 

Ing. Jiří Pexídr, Protivín, majitel firmy na produkci sazenic lesních a okrasných dřevin

Stejně jako plno dalších lidí nejen v České republice, ale zejména v Jihočeském a Plzeňskéom kraji jsem měl možnost sledovat práci Jiřího Mánka, když byl ředitelem Národního parku Šumava. Pro mě je to člověk, který se nebojí prezentovat své názory a jasně je formulovat tak, že mu rozumí i obyčejní lidé. Považuji ho za odborníka na les, na přírodu, na dotace a hlavně na práci s lidmi. Jen za málo lidí se dnes postaví veřejnost. Za Jiřího Mánka se po jeho odvolání z funkce ředitele NP Šumava veřejnost postavila ať již osobními protesty nebo otevřenými texty do novin. To je jev neobvyklý a je bezesporu, že kdyby byl Jiří Mánek špatným člověkem, nikdy by se za něj tolik lidí nepostavilo. A jestli se mám rozhodovat o tom kdo bude naším příštím senátorem, tak tam chci mít člověka, který rozumí lidem a lidé rozumí jemu. Někoho na koho je spolehnutí, někoho kdo má odvahu. A protože vím, že Jiří Mánek toto splňuje, budu ho na podzim na senátora volit a doporučím to všem svým známým.

 

Ing. Tomáš Hajdušek, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu, dnes finanční poradce, Katovice

Můj hlas v senátních volbách dostane Jirka Mánek. A to kvůli tomu, jak dobře se staral o Šumavu jako její ředitel. Mám k Šumavě vztah, na Kubovku mě naši vozili od mých šesti let a učil jsem se tam každý zimní víkend lyžovat. Na Kubovce, na Zadově a na Kramolíně jsem jezdil lyžařské závody, na Boubíně jsem ve čtvrťáku na gymplu vyhrál svůj poslední závod – Velkou cenu Boubína. I když jsem v mládí  sjezdil po závodech snad všechny české hory (Krkonoše, Krušné Hory, Beskydy, Jeseníky), jen na Šumavě jsem se cítil jako doma. A protože z dvouletého působení ve funkci poradce a náměstka ministra vím, jak je těžké ve státní správě cokoliv dobrého prosadit, obdivuji Jirku Mánka za to, co všechno dobrého pro Šumavu dokázal zařídit a prosadit. Bude to dobrý senátor, to mi věřte!

 

Martin Jakš, bronzový olympijský medailista a mistr světa do 23 let

 O Jiřím Mánkovi jsem často slýchával ve spojení s Národním parkem Šumava. Aby také ne. On byl několik let ředitelem (a dle mého názoru dobrým) a já bydlím uprostřed Parku, takže o dění v něm se poměrně zajímám.  Stejně tak jsem o něm slýchával ale ve spojení se sportem.  Vím, že trénuje v oddíle ve Čkyni, kde ke sportu vede nejen své tři děti, ale i spoustu dalších z okolí. Líbí se mi, že se u dětí snaží díky sportu vypěstovat zábavnou formou smysl pro povinnost, zlepšovat fyzickou kondici, ale i lásku k přírodě a při tom nemusí jít o vrcholový sport. A takových lidí, kteří toto dokáží si velmi vážím. Nedávno jsem Jiřího Mánka poznal ale i osobně, když jsem dostal pozvání zúčastnit se prvního ročníku závodu na kolečkových lyžích, který on v Pošumaví uspořádal.  Tam jsem poznal i jeho organizační schopnosti a smysl se nadchnout pro určitou věc a dotáhnout ji ke zdárnému konci. Jirka by byl pro jižní Čechy určitě výborným senátorem. A to nejen proto, že by se mu podařilo prosadit  větší podporu a popularitu pro jihočeský sport.

 

Jaromír Hlaváč, starosta Protivína

V polovině října se mám rozhodnout o tom, kdo by měl být příštím senátorem našeho senátního obvodu. Podnikám 25 let a tři volební období jsem starostou Protivína. Náš region nutně potřebuje „našeho senátora“ a nyní cítím naději, že se objevil člověk, který jednak velmi dobře zná problematiku našeho regionu včetně národního parku Šumava a má velkou chuť poprat se o místo senátora. Prosperita národního parku a zejména stálé postoje ohledně aktivistů a politických rivalů jsou pro mne zárukou, že Jiří Mánek by byl dobrým senátorem, který by se snažil co nejvíce pomoci našemu celému regionu. Věřím, že dokážeme podpořit člověka pravicově založeného, kterým Jiří Mánek jistě je.